Tepelná pohoda v interiéri začína od nôh. Myslite na to a pri zateplení tejto konštrukcie vyberajte správny typ a hrúbku izolantu. Poradíme vám s výberom vhodného polystyrénu do podláh.
Nedostatočne izolované podlahy zvyšujú spotrebu energie o 8 až 10 %, bez ohľadu na to či ide o novostavby alebo staršie budovy. Dostatočná hrúbka dobre zvoleného izolantu v podlahovej konštrukcii významne prispeje nielen k úsporám financií, ale najmä k zvýšenému tepelnému i akustického komfortu obyvateľov domu.
Výber izolačných materiálov je dnes široký. Pri výbere tepelnoizolačného materiálu treba hľadieť aj na potenciál úspor, ktoré zateplenie podláh prinesie v budúcnosti. V tomto smere sa zateplenie s polystyrénom vyznačuje najrýchlejšou návratnosťou investícií v porovnaní s ostatnými materiálmi. Hrúbku tepelnej izolácie preto treba nadimenzovať tak, aby stavebníkovi dlhodobo prinášala úspory a vysokú kvalitu bývania. „Rozdiel v cene izolácie z polystyrénu s rôznymi hrúbkami je zanedbateľný. Úspory, ktoré prináša, sú však trvalé,“ upozorňuje Roman Pindeš, produktový manažér Austrotherm.
Mimoriadny výkon za výhodnú cenu prináša stavebníkom expandovaný polystyrén (EPS). Ide o vhodný materiál na zabezpečenie tepelnej izolácie nad suterénom, exteriérom či terénom. Pri izolácii podláh sa dobre hodí do interiérov. Možno ho tiež použiť aj v priestore s vyššou vlhkosťou, v suterénoch a medzi trámové stropy.
V prípade požiadavky na menšiu hrúbku pri zachovaní tepelnoizolačných vlastností je vhodnou voľbou sivý polystyrén, napríklad Austrotherm GrEPS. V porovnaní s bielym umožňuje sivý polystyrén dosiahnuť až o 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti pri rovnakej hrúbke materiálu.
Pre použitie v podlahových konštrukciách je mimoriadne vhodný extrudovaný tvrdený polystyrén (XPS). S expandovaným polystyrénom ho spájajú výhody v podobe dlhej životnosti, jednoduchej manipulácie a spracovania, ako aj dobrá recyklovateľnosť, ktorá šetrí životné prostredie.
Tvrdený polystyrén XPS sa v porovnaní s bielym alebo sivým polystyrénom vyznačuje vysokou mechanickou pevnosťou. XPS dosky sú odolné proti vysokému až extrémnemu zaťaženiu. Ide o materiál vhodný do podlahových konštrukčných skladieb s požiadavkou pre vysoké tlakové zaťaženia. „Materiál má uzavretú bunkovú štruktúru. V prípade správnej aplikácie je preto nenasiakavý, vďaka čomu si trvalo udržiava vysokú odolnosť proti mrazom aj vlhkosti,“ zdôrazňuje Roman Pindeš.
Možno ho použiť podobne ako expandovaný polystyrén pri izoláciách v interiéri, vo vlhkých priestoroch, ako je suterén, pod stropnú konštrukciu v nevykurovanom priestore, v kúpeľniach a podobne.
Pre správne určenie hrúbky tepelnej izolácie podlahy treba zohľadniť množstvo aspektov. Tento úkon preto patrí do rúk projektantovi. Ten vezme do úvahy konkrétny stav stavebných konštrukcií, účel miestností a teplotnú oblasť, v ktorej sa objekt nachádza.
Významnú úlohu v procese návrhu zohráva tiež skutočnosť, že požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti budov, vrátane podlahových konštrukcií, sa budú v blízkom období ešte viac sprísňovať. „Ak posudzujeme samotný izolant, na splnenie normou požadovanej cieľovej odporúčanej hodnoty tepelného odporu R postačuje tepelnoizolačná vrstva z XPS s hrúbkou 10 cm,“ hovorí Roman Pindeš.
V prípadoch s obmedzenou svetlou výškou miestností je možné hrúbku izolácie v podlahách eliminovať výberom materiálov, ktoré majú až o 40 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Je to supertenká tepelná izolácia na báze difúznej rezolovej peny Austrotherm Resolution.